Usta Aileler Neden Var?

usta-ailelerYirmi yıla yakın bir süredir sosyal platformlar ve profesyonel alanlarda yol alan ebeveynler ve çocukları dolayısıyla gençlerin,birlikte yaşadıkları sorunları , yaşam kalitelerini etkileyen faktörleri bizzat gözlemleme ve deneyimleme şansını elde ettik. Ebeveynlerin ve çocukların kaygılandıkları durumların ortak dilini artık çok net görüyor ve bu durumun yaşam kalitelerini nasıl fazlasıyla etkilediklerini anlıyoruz.

Geleneksel hayatın içinde, bizlere dayatılan yarışma kültürünün ’’seçkin birer kurbanı!’’ olmamız bekleniyor ve bu durum artık bizlerde büyük bir yük haline gelmiş durumda. Ebeveyn çocuk ilişkileri bir dolu içerlemelerle ayrışma ve kaos içerirken, henüz bir aradalar ise diğer bir yanıyla da kendi içlerinde ilişki sorunlarıyla boğuşmak zorundadırlar.

İletişmek yerine itişmek artık norm halini almış durumda. Yıllar içinde bize değişik ortamlarda , çeşitli birlikteliklerde dile getirilen şu soru çerçevesinde , ‘’peki bu bir çözümsüzlük müdür? ’’ e cevabımız şüphesiz ki ‘’hayır!’’ olmuştur. Yaşadıklarımızdan bizlerde öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz. Bu çerçevede ister geleneksel yaşam sürecinde ve geleneksel eğitim çerçeveli sorunlar olsun , ister ilişkiler ve iletişim sorunları olsun bunu bir kabın içinde topyekun ele alabileceğimizi gördük. İşte bu program tam da bu noktadan hareketle doğdu. Usta aileler ise çok isabetli bir temayı ve kapsamı ifade ediyor. Ustalık vurgusu ise değişen koşullara göre sürekli kendisini dönüştürerek ve esneterek bir olgunlaşma yolculuğunu ve aynı zamanda bireyleşme sürecini anlatıyor. Bundan daha iyisi nasıl olur ki?

Bizler de dahil olmak üzere binler mertebesinde insanla yaptığımız çalışmalar ve çıkarımlar göstermiştir ki artık daha fazla kaygılanmak ve korkmak istemiyoruz.

Varlığımızla onurlandırdığımız hayatı daha fazla heba etmek istemiyoruz.
Bu program benzer düşünen herkes için oluşturuldu…